Başa Dön

Sıkça Sorulan Sorular

Waldorf Bebeklerinin Hikayesi – Waldorf Bebeği Nedir ?

Waldorf eğitim sisteminin bir parçasıdır.  Bu sistemde çocuğun hayal dünyasını zenginleştirmeye yardımcı olacak basit, sade, hayal gücü ile değişip dönüşmeye müsait oyuncaklar tercih edilir. Hazır, bitmiş, hele ki plastikten yapılmış oyuncaklar yerine doğal materyellerle, el emeği ile yapılmış, basit oyuncaklar yeğlenir. İşte Waldorf bebekleri de ilk olarak bu okulda ve sonrasında bu düşünce ve eğitim sistemini takip eden okul ve kreşlerde yapılıp oyun materyeli olarak çocuklara sunulan oyuncaklardandır. Waldorf okullarında mobilyalar evi andırır, çoğunlukla ahşaptandır, materyeller de ekseriyetle doğal malzemelerdendir. Özgürlük, adalet, sevgi, anlayış, şefkat, sabır anlayışı ile örülü, doğal malzemeler, doğal gıdalar ile destekli bir ortamda çocuk, doğasına uygun olarak serpilip büyür. Waldorf bebekleri de bu anlayışın bir parçası olarak tamamen doğal malzemelerden yapılır. Pamuk ve yün harici neredeyse hiçbir malzeme kullanılmaz. bebeklerin kol ve bacakları istendiği gibi bükülebilir, bebeklerin yüzleri çoğunlukla ve tercihen ifadesizdir, ki minik bireyler oyunlarında bebeklerine diledikleri duyguyu yükleyebilsinler. İster mutlu, ister mutsuz, ister düşünceli, ister neşeli, o an için nasıl olmalarını istiyorlarsa öyle bilsinler. Bebeklerin elbiseleri genellikle doğada bulunan renk tonlarından tercih edilir ki çocuk haddinden fazla uyarılmasın, bebeklerde fazla detay bulunmaz, her şey sade ve basittir. Gerisi çocuğun hayal gücüne bırakılmıştır. 

Waldorf Bebeklerinin Malzemeleri nelerdir?

Tamamı doğal malzemelerdir.  Yapanın sevgi ve özenini kattığı el yapımı bebeklerdir. Bir fabrikada seri halinde üretilen bir bantta değil, her birine özel bir zaman ayrılarak yaklaşık 10-15 saatlık bir çalışma ile tamamlanır. Yıkanmış taranmış yün ile doldurulur.  Yüzü pamuk ipliği ile işlenir. Beden kumaşı organik ve sertifikalı bir kumaştan özel olarak dikilmiştir. Saçları yünden yapılır. Yanakları doğal bir mum boya ile renklendirilir.  Çıkarılabilir bir takım elbise,  iç çamaşırı ve ayakkabı ile gelir.  Tüm kıyafet ve aksesuarları pamuklu ve keten kumaşlardan dikilir cotton ipliklerle örülür.

Neden Yün ile doldurulur?

Yünün doğal bir malzeme olmasının yanı sıra  faydaları saymakla bitmez ; dayanıklıdır, uzun ömürlüdür, güvenilirdir (yanıcı değildir), alerjik değildir, alerjik ortamların oluşması için elverişli değildir, kir ve lekelere karşı kolayca temizlenir, rahatlık verir, uykuya yardımcıdır, yenilenebilir bir üründür.

Bebeklerin temizliği nasıl yapılır?

Tüm kıyafetleri çıkarılabildiği için bebek hariç herşeyi makinada yıkayabilirsiniz. Bebeğinizi ise ılık sabunlu bir suda elde yıkamanızı yada kuru temizleme yapmanızı tavsiye ediyoruz. 

Bebekler yıprandığında ne yapacağız ?

Atölyemizde bebekleriniz için bir küçük revir yaptık . Yıpranma, yırtılma ve saçlarının kopmasında yada bozulmasında kargo bedeli size ait olmak üzere” bebek hastanemize” bebeklerinizi  gönderebilirsiniz..   Bebekleriniz  sevgiyle ve tamamen bedelsiz  olarak onarılır.